Kuda prošetati i šta posetiti u Velikom Gradištu

22/10/2024

Kuda prošetati i šta posetiti u Velikom Gradištu

Šetnja do Velikog Gradišta u proseku traje oko pola sata, a pešačka staza koja povezuje jezero i Gradište je veoma lepa jer sve vreme hodate pored samog Dunava. Staza je omiljena i među biciklistima – Veliko Gradište se zvanično nalazi na jednoj od omiljenih biciklističkih ruta u Evropi, takozvanoj Dunavskoj biciklističkoj ruti, koja vodi od izvora Dunava do njegovog ušća u Crno more.

Na suprotnoj obali nalaze se rumunska sela na obroncima Karpata, a po šetalištu su raspoređene table na kojima možete pročitati ponešto o istoriji grada. Velika je verovatnoća da ćete se susresti sa pecarošima, labudovima i brodovima, a ako je u toku leto, videćete i lokalce koji se kupaju na malim betonskim plažama koje su sastavni deo samog šetališta. Pridružite im se ako se nikada niste kupali u reci, to je doživljaj koji iskreno preporučujem.

Niz Dunav dalje nastavljate do gradskog parka na keju u kome se nalaze dečije igralište, sportski poligon, teren za odbojku na pesku i spomenici Vlastimiru Pavloviću Carevcu, Žanki Stokić i palim borcima u Prvom i Drugom svetskom ratu. Gradištanci veoma vole svoj park i brinu o njemu.

Šta posetiti u Velikom Gradištu

Ako vas slučajno zadesi kiša ili malo jača košava, ne brinite, već shvatite to kao idealnu priliku da posetite gradske ustanove kulture: na samom početku (ili kraju, zavisi gde vam je početna pozicija) glavne ulice nalazi se zgrada biblioteke u kojoj se, pored dečijeg i odeljenja za odrasle, nalazi i zavičajna zbirka, kao i galerija sa delima vajara Milana Besarabića, a često se organizuju i zanimljivi kulturni programi.

Na suprotnoj strani ulice nalazi se mural sa likom Vlastimira Pavlovića Carevca, čiji je autor akademski slikar mlađe generacije Nikola Pršendić. Ako nastavite glavnom ulicom, naići ćete na Kulturni centar u okviru koga se nalazi i bioskopska sala. Tik do ove zgrade nalazi se i mali izlog koji je deo porodične kuće čiji vlasnici samoinicijativno obogaćuju javni gradski prostor izlaganjem raznih predmeta iz privatne kolekcije, poput starih filmskih plakata, ploča, igračaka i knjiga.

Kada prođete raskrsnicu, nailazite na Narodni muzej Veliko Gradište u kome se, pored stalne postavke (iz koje mi je omiljeni artefakt muzička kutija sa početka 20. veka sa šest srpskih melodija) često održavaju i različite izložbe. Muzej ne radi ponedeljkom i utorkom.

Za kraj ove male art-ture predlažem vam da dalje nastavite Beogradskom ulicom da biste došli do pravog malog skrivenog dragulja umetničkog sveta – kuće koja nosi naziv Pigoza, a funkcioniše kao muzej, galerija, biblioteka, atelje, fondacija i zadužbina. Pored svega toga, ova kuća je dom vizuelnog umetnika Duška Zeje Jovanovića i njegove supruge Ljubinke, koji će vas velikodušno ugostiti i provesti kroz kuću. Potrebno je samo da se najavite, najbolje preko njihove Facebook stranice. Nedavno su i na suprotnoj strani ulice otvorili dodatnu galeriju koja nosi naziv Zeja 47.

U neposrednoj blizini Pigoze nalazi se i kuća u kojoj je 1887. godine rođena glumica Žanka Stokić. Ona nažalost nije otvorena za javnost, ali je obeležena spomen-pločom.

U Gradištu je volela da boravi i Mirjana Marić dok je sarađivala sa fabrikom Moda. Veliko Gradište je i dom velikog broja kulturnih manifestacija, od kojih izdvajam Carevčeve dane, festival izvorne narodne muzike, koji se održava svakog jula, Gitarijadu, koja će se sa svim propratnim događanjima održati u avgustu, kao i festival ekološkog i turističkog filma, Silafest, za koji je svake godine rezervisan početak septembra.

Ušće, pijaca i najstarije drvo u gradu

Ako vam nedostaje mir i priroda, predlažem da posetite ušće Peka u Dunav, na kome se ne nalazi ništa sem njiva, nekoliko privatnih poseda i stare centrale. Kad stignete do kraja gradskog keja, samo nastavite pravo i stići ćete do ušća.

Ako vas pak zanima kako zbilja izgleda život u našim malim gradovima, posetite gradsku pijacu. Predlažem da pazarite sir, šargarepu, a bude i lepog paradajza. Imajte na umu da je ponedeljak pijačni dan u Gradištu, pa možete obići i buvlju pijacu, koja se nalazi u blizini autobuske stanice, na kojoj, ako imate sreće, možete naići i na antikvitete koji se prodaju po veoma niskim cenama.

I na kraju, ako volite drveće, prošetajte do crkve jer se u njenoj neposrednoj blizini nalazi impozantan platan star 120 godina koji je proglašen za spomenik prirode.

Nadam se da ste u ovom tekstu pronašli inspiraciju za svoje vikend putovanje. Igrajte se predlozima, kombinujte ih kako god želite, ali obavezno napravite mnogo fotografija. I javite nam svoje utiske!

Izvor: integralnu verziju teksta možete da pročitate na lifestyle portalu Brana’s Divine World https://branasdivineworld.com/putovanja/vikend-u-srbiji-srebrno-jezero-i-veliko-gradiste-detaljan-vodic-za-vas-savrsen-izlet/

Autor: Milica Mitić

Slični članci

Arheološki lokalitet Lepenski vir

Smešten na desnoj obali Dunava u Đerdapskoj klisuri, ovaj lokalitet koji je dobio ime po nazivu velikog vira na Dunavu, bio je sedište jedne od najvažnijih i najsloženijih kultura praistorije. Nadaleko čuvene i prepoznatljive kamene figure ljudi sa velikim očima i ribolikim usnama njegov su zaštitni znak. /foto: Željko Vladić/

09/07/2024
Saznajte više

Vikend u Srbiji: Srebrno jezero i Veliko Gradište – detaljan vodič za vaš savršen izlet

„Garantujem da ovo nije običan vodič na koji možete naići u svakom online kutku – ovo je preporuka puna ljubavi za kraj u kome sam provela detinjstvo i još uvek ga smatram kućom kojoj se vraćam svaki put kada se umorim od gužve i ubrzanog životnog tempa koji nameću veliki gradovi“.

09/07/2024
Saznajte više